Společnost Slezák - RAV CZ s.r.o. vyrobila repliky dobových baterií pro vilu Tugendhat

01.08.2014 07:00

Slezák - RAV CZ s.r.o. a prestižní zakázka pro vilu Tugendhat

Český výrobce vodovodních baterií firma Slezák – RAV CZ s.r.o. získala prestižní zakázku na výrobu replik na vilu Tugendhat . Vilu navrhl německý architekt Ludwig Mies van der Rohe v roce 1928. Tato funkcionalistická stavba je světového významu, a proto rekonstrukce probíhá po přísným dohledem památkářů.
Židovská rodina statkáře Tugendhata vilu před válkou v roce 1938 opustila pod hrozbou německé expanze . Za války v ní bydlel letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt, po válce sovětská vojska včetně koní,poté komunisté z ní udělali tělocvičnu .V 80.letech byla socialisticky rekonstruována . V roce 1992 se v ní Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli a podepsali rozdělení Československa.

K výrobě baterií a dalších koupelnových doplňků bylo nejprve potřebné sehnat obrázky z té doby. Národní technické museum takové podklady nemá a tak nezbývalo, než se pokusit najít něco na internetu. Po delším hledání a několika mailech jsem získal kontakt na vyučujícího z liberecké university, který před mnoha lety získal náhodou katalog IGOSA z té doby. Pro mne tento katalog byl obrovským překvapením v tom, co se již vyrábělo ve dvacátých letech minulého století a na co jsme v letech plánovaného hospodářství zcela zapomněli. Otvírání zátky na umývadlech, bidetech, ale i vanách, masážní boxy a masážní sprchy, vestavěné nádržky k WC do skříně, sedací vany, podomítkové tělesa k vodovodním bateriím…. Dále jsem získal dobové fotografie z vily Tugendhad, které byly přesným vodítkem ke tvarům všech našich výrobků.
Technická dokumentace nikde neexistovala a proto jsme si ji museli udělat sami. Velkým problémem byla konstrukce vanové baterie s jedním přepínačem na dvě sprchy, ale bez přepínače mezi výtokem a sprchami. Něco jsme vymysleli, ale zda skutečně to v té době takto fungovalo je mi stále neznámé.
Zajímavé je dobové řešení vypouštění vody z vany, které je ovládáno mimo vanu.
Těžko se hledala i slévárna barevných kovů, neboť se dnešním výrobcům zdály odlitky složité, a nechtěly garantovat povrchovou kvalitu.
Vlastní povrchová úprava je pokrytí niklem. Zde se taktéž objevil problém s pokovením téměř dvoumetrového držáku na ručníky, neboť nám známí výrobci mají chromovací vany pouze do 1,2 metrů. Tak jsme pokovovali na Slovensku.
Ručky a madla jsou z keramiky vyrobené na zakázku , sprchy jsou tlačeny pasířsky z mosazi, skleněné kelímky na zubní kartáčky a mýdlenky vyrobeny taktéž do vlastních forem na zakázku . Tlakové splachování WC je současné, ale tvarově upraveno dle katalogu Igosa.
Všechny koupelnové doplňky a baterie jsou plně funkční .
Vzhledem k tomu, že vice jak roční práce byla velmi zajímavá a poučná věříme, že to nebyla poslední výroba replik jež jsme dělali.

Ing. Milan Slezák
Slezák-RAV CZ s.r.o.


Kategorie